Naš Svetovalec združuje odgovore na pogosto zastavljena vprašanja naših uporabnikov, ki so povezana z izbiro in izkoriščanjem različnih virov energije ter učinkovito rabo energije v vsakdanjem življenju.
Ozaveščeni uporabniki energije pomembno prispevamo k energetsko in okoljsko učinkoviti rabi energije ter s tem k višji kakovosti našega bivanja.
Po predlogu Zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov so predvideni solidarnostni dodatki v višini 150 EUR. Sredstva bodo upravičencem nakazana na njihove TRR račune (Uradni list RS, št. 29/2022 z dne 4. 3. 2022) najpozneje do 15. 4. 2022.
Ddobavitelj zemeljskega plina je gospodinjske odjemalce dolžan pisno obvestiti o vsakršni spremembi splošnih pogodbenih pogojev ali v primeru spremembe cene energenta.
Ogrevalni sistem mora biti prilagojen načinu življenja posameznika. Odločiti se je treba za stopnjo udobja, ki jo želimo in ki naj nam bi jo omogočal ogrevalni sistem – predvsem glede na potreben prostor za hrambo energenta in vloženi čas potreben za delovanje in vzdrževanje sistema.
Ne veste, kje na prejetem računu za oskrbo z zemeljskim plinom poiskati npr. stanje plinomera na zadnji dan preteklega obračunskega obdobja, porabo zemeljskega plina ali pa mogoče znesek trošarin? Za boljši pregled in razumevanje smo zato za vas pripravili razlago računa.
Tovrstno ogrevanje predstavlja enega najbolj gospodarnih načinov ogrevanja, saj je vsestransko uporaben za ogrevanje ali hlajenje, kuhanje, pogon avtomobilov in za sanitarno toplo vodo.
Metan ali stisnjen zemeljski plin (CNG) je pogonsko gorivo, kot sta bencin ali dizelsko gorivo. Stisnjen zemeljski plin nastane, ko zemeljski plin tehnološko obdelajo, kar pomeni, da ga odvzamejo iz omrežja in stisnejo na 200 barov ali več, tako da zavzame malo prostora.
Obstaja več možnosti za odklop odjemnega mesta, ki jih uporabniki lahko izberejo v primeru želene prekinitve dobave zemeljskega plina.
Odjemalce zemeljskega plina obveščamo, da bomo pričeli s 1. oktobrom 2018 za odjemna mesta z ne dnevno merjenim odjemom zemeljskega plina ocenjevati porabo na podlagi Metodologije za prognoziranje ne dnevno merjenih prevzemov uporabnikov omrežja zemeljskega plina.
Odjemno mesto se na podlagi letne porabe oziroma zakupljenih letnih količin zemeljskega plina razvrsti v odjemno skupino (CDK).
V skrbi za zdravo in čisto okolje je eden od ključnih kriterijev za izbiro najprimernejšega ogrevalnega sistema tudi okoljska sprejemljivost ogrevalnega sistema. Skrb za okolje je večplastna in nastopa na vseh področjih življenja.
Na izbiro ogrevalnega sistema poleg lokacije in nanjo vezanih lokalnih energetskih predpisov vpliva tudi to, kakšen objekt želimo ogrevati. Je to večstanovanjski objekt, enodružinska hiša, novogradnja, starejši objekt, nizkoenergijska ali celo pasivna hiša? Je to star objekt s slabo izolacijo? Želimo objekt poleti tudi hladiti?
V zadnjih letih so toplotne črpalke postale pravi hit. Razlogi naj bi bili sledeči: enostavna raba, okolju prijazen vir toplote, nizki obratovalni stroški,… Idealen vir toplote za naš dom torej. Pa je vse to res?
Hvala, ker nas berete, všečkate in delite. Vaša mnenja, predloge ter vprašanja nam lahko posredujete na info@energetika.si, s pripisom: Za svetovalca