Naš Svetovalec združuje odgovore na pogosto zastavljena vprašanja naših uporabnikov, ki so povezana z izbiro in izkoriščanjem različnih virov energije ter učinkovito rabo energije v vsakdanjem življenju.

Ozaveščeni uporabniki energije pomembno prispevamo k energetsko in okoljsko učinkoviti rabi energije ter s tem k višji kakovosti našega bivanja.

Kdaj se je/bo letos začela ogrevalna sezona?

29. 09. 2022
Pametna hišaNizke temperatureTrendi

Danes o ogrevanju odloča uporabnik sam, ki lahko svojo željo po začetku in koncu ogrevanja sporoči prek upravnika, če živi v večstanovanjski stavbi, ali kar neposredno, če je lastnik samostojnega stanovanjskega objekta. V kolikor toplotno postajo vzdržuje Energetika Ljubljana, na poziv pooblaščenega uporabnika oziroma upravnika izvede fizični vklop toplotne postaje, v nasprotnem primeru pa se morajo uporabniki obrniti na njihove pooblaščene vzdrževalce toplotnih postaj oziroma upravnike stavb. Vklop toplotne postaje se, v tem primeru, izvede na podlagi zahteve, ki jo etažni lastniki podajo upravniku. Etažni lastniki izrazijo željo po začetku ogrevanja svojemu odboru (nadzorni, kurilni odbor, itd.), le-ta pa upravniku stavbe. Vse je torej odvisno od dogovora z etažnimi lastniki, torej uporabniki. Vsekakor je upravnik vedno pravi naslov za pridobivanje informacij o vklopu in izklopu toplotnih postaj ter usklajevanju med stanovalci.

Kaj je razlika med energetsko učinkovitostjo in zgolj varčevanjem?

09. 07. 2020
Pametna hišaPrihrankiEnergijaOkolje

Ko govorimo o energetski učinkovitosti, mislimo na naprave, pripomočke in načine porabe, ki za dosego istega cilja porabijo manj energije. Tako so npr. varčne žarnice energetsko učinkovite, saj porabijo manj električne energije kot običajne žarnice.

Zakaj cena ni edino merilo pri izbiri ogrevalnega sistema?

17. 02. 2020
Strošek ogrevanjaTrendiPametna hiša

Ogrevalni sistem mora biti prilagojen načinu življenja posameznika. Odločiti se je treba za stopnjo udobja, ki jo želimo in ki naj nam bi jo omogočal ogrevalni sistem – predvsem glede na potreben prostor za hrambo energenta in vloženi čas potreben za delovanje in vzdrževanje sistema.

Priporočila za zmanjšanje onesnaževanja zraka z delci pri rabi lesa za ogrevanje

17. 10. 2019
TrendiOkoljeTehnologijaEnergijaPametna hiša

Omejevanje rabe lesne biomase kot energenta v gospodinjstvih, predvsem na podeželju, kjer se raba lesa za ogrevanje v zadnjih letih še povečuje, je nemogoče. Lahko pa z nekaterimi ukrepi vplivamo na zmanjšanje škodljivih emisij.

Pred kurilno sezono nekaj nasvetov za zdravo in energetsko bolj učinkovito ogrevanje

30. 09. 2019
Nepričakovani stroškiPametna hišaStrošek ogrevanja

Pred kurilno sezono nekaj nasvetov za zdravo in energetsko bolj učinkovito ogrevanje

Dobra novica – še en korak bližje k umiku premoga iz Ljubljane

11. 04. 2019
EnergijaTehnologija

Dne 3. 4. 2019 smo podpisali pogodbo za dobavo glavne tehnološke opreme, s katero se bo zgradila plinsko-parna enota. Ta bo nadomestila dva od skupno treh premogovnih blokov. Njeno obratovanje načrtujemo za leto 2022.

Kako povečati bivanjsko udobje v svojem domu?

13. 02. 2019
Pametna hiša

Nujno je, da se doma počutimo varno in udobno, saj se le tako lahko sprostimo in odpočijemo od stresnega vsakdana. Kako si lahko z manjšimi ukrepi izboljšamo počutje doma?

Energetska izkaznica ni pozabljena

11. 12. 2018
Pametna hiša

Februarja bo minilo pet let, odkar je bil sprejet Energetski zakon, ki je predpisal obveznost energetske izkaznice za vse nepremičnine. Podrobnosti o pomenu energetske izkaznice lahko preberete v tem članku.

Poznate prednosti in slabosti toplotne črpalke?

21. 11. 2018
Strošek ogrevanjaPametna hiša

Eno pomembnejših vprašanj pri gradnji, prenovi ali iskanju našega doma, je: kateri ogrevalni sistem je za moj dom najprimernejši?

Ko zasveti žarnica

25. 09. 2018
EnergijaTehnologija

Žarnica ali svetilka z žarilno nitjo pretvarja električno energijo v svetlobo.

Sprememba za odjemalce zemeljskega plina

02. 08. 2018
EnergijaTehnologija

Odjemalce zemeljskega plina obveščamo, da bomo pričeli s 1. oktobrom 2018 za odjemna mesta z ne dnevno merjenim odjemom zemeljskega plina ocenjevati porabo na podlagi Metodologije za prognoziranje ne dnevno merjenih prevzemov uporabnikov omrežja zemeljskega plina.

Sončna energija

19. 07. 2018
EnergijaOkoljeTehnologijaPametna hiša

Sončna energija je tista, ki jo oddaja sonce, to pa je kar 15.000-krat več, kot jo porabi človek. Širi se po vesolju in pride do Zemlje v obliki svetlobe in toplote.

Hvala, ker nas berete, všečkate in delite. Vaša mnenja, predloge ter vprašanja nam lahko posredujete na info@energetika.si, s pripisom: Za svetovalca