Naš Svetovalec združuje odgovore na pogosto zastavljena vprašanja naših uporabnikov, ki so povezana z izbiro in izkoriščanjem različnih virov energije ter učinkovito rabo energije v vsakdanjem življenju.
Ozaveščeni uporabniki energije pomembno prispevamo k energetsko in okoljsko učinkoviti rabi energije ter s tem k višji kakovosti našega bivanja.
Danes o ogrevanju odloča uporabnik sam, ki lahko svojo željo po začetku in koncu ogrevanja sporoči prek upravnika, če živi v večstanovanjski stavbi, ali kar neposredno, če je lastnik samostojnega stanovanjskega objekta. V kolikor toplotno postajo vzdržuje Energetika Ljubljana, na poziv pooblaščenega uporabnika oziroma upravnika izvede fizični vklop toplotne postaje, v nasprotnem primeru pa se morajo uporabniki obrniti na njihove pooblaščene vzdrževalce toplotnih postaj oziroma upravnike stavb. Vklop toplotne postaje se, v tem primeru, izvede na podlagi zahteve, ki jo etažni lastniki podajo upravniku. Etažni lastniki izrazijo željo po začetku ogrevanja svojemu odboru (nadzorni, kurilni odbor, itd.), le-ta pa upravniku stavbe. Vse je torej odvisno od dogovora z etažnimi lastniki, torej uporabniki. Vsekakor je upravnik vedno pravi naslov za pridobivanje informacij o vklopu in izklopu toplotnih postaj ter usklajevanju med stanovalci.
Izteka se obdobje znižanega DDV na energente
Z različnimi ukrepi pri ogrevanju, kuhanju, uporabi malih gospodinjskih aparatih in razsvetljavi v vašem domu lahko znižate porabo energije, kar posledično pomeni nižje stroške.
Vlada je sprejela in določila najvišje dovoljene neto cene zemeljskega plina, ki bodo veljale od 1. 9. 2022 do 31. 8. 2023.
Etažna lastnina je lastnina posameznega dela zgradbe in solastnina skupnih delov, to področje ureja stvarnopravni zakonik. Za razliko od lastnine individualne hiše, je način upravljanja in dogovor o medsebojnih razmerjih, kar zadeva tudi način in delitev ogrevanja, v večstanovanjskih stavbah dogovor med vsemi etažnimi lastniki.
Strošek dobavljene energije ne gre enoznačno primerjati z enako površino posamezne stanovanjske enote, saj na količino porabljene energije za ogrevanje vpliva več faktorjev. Prvi izmed njih je toplotna karakteristike zunanjega ovoja stanovanja (stene, tla, streha, okna, vrata), pomemben vpliv ima tudi toplotna karakteristika ovoja stanovanja proti neogrevanim prostorom.
V času ogrevalne sezone se marsikdo sooča z višjimi zneski računa za porabljen zemeljski plin.
Konec decembra je bil v mnogo slovenskih krajih toplejši kot običajno, zato je marsikoga presenetila višja poraba kot v mesecu novembru.
Z decembrom je variabilni del cene toplote v daljinskem ogrevanju Ljubljane, ki ga zagotavlja Energetika Ljubljana, višji za 25,98 odstotka, ta dvig pa se bo na računu uporabnikov za mesec december odrazil kot 20-odstotna podražitev ogrevanja. Obenem bo to tudi zadnja podražitev toplote v tej ogrevalni sezoni.
Energetika Ljubljana je novembra letos realizirala svoja petnajstletna prizadevanja za širitev distribucijskega omrežja zemeljskega plina na geografsko območje občine Grosuplje.
V Energetiki Ljubljana redno izvajamo sistemsko kontrolo distribucijskega sistema.
Hvala, ker nas berete, všečkate in delite. Vaša mnenja, predloge ter vprašanja nam lahko posredujete na info@energetika.si, s pripisom: Za svetovalca