Naš Svetovalec združuje odgovore na pogosto zastavljena vprašanja naših uporabnikov, ki so povezana z izbiro in izkoriščanjem različnih virov energije ter učinkovito rabo energije v vsakdanjem življenju.

Ozaveščeni uporabniki energije pomembno prispevamo k energetsko in okoljsko učinkoviti rabi energije ter s tem k višji kakovosti našega bivanja.

Kdaj se je/bo letos začela ogrevalna sezona?

29. 09. 2022
Pametna hišaNizke temperatureTrendi

Danes o ogrevanju odloča uporabnik sam, ki lahko svojo željo po začetku in koncu ogrevanja sporoči prek upravnika, če živi v večstanovanjski stavbi, ali kar neposredno, če je lastnik samostojnega stanovanjskega objekta. V kolikor toplotno postajo vzdržuje Energetika Ljubljana, na poziv pooblaščenega uporabnika oziroma upravnika izvede fizični vklop toplotne postaje, v nasprotnem primeru pa se morajo uporabniki obrniti na njihove pooblaščene vzdrževalce toplotnih postaj oziroma upravnike stavb. Vklop toplotne postaje se, v tem primeru, izvede na podlagi zahteve, ki jo etažni lastniki podajo upravniku. Etažni lastniki izrazijo željo po začetku ogrevanja svojemu odboru (nadzorni, kurilni odbor, itd.), le-ta pa upravniku stavbe. Vse je torej odvisno od dogovora z etažnimi lastniki, torej uporabniki. Vsekakor je upravnik vedno pravi naslov za pridobivanje informacij o vklopu in izklopu toplotnih postaj ter usklajevanju med stanovalci.

Zakaj cena ni edino merilo pri izbiri ogrevalnega sistema?

17. 02. 2020
Strošek ogrevanjaTrendiPametna hiša

Ogrevalni sistem mora biti prilagojen načinu življenja posameznika. Odločiti se je treba za stopnjo udobja, ki jo želimo in ki naj nam bi jo omogočal ogrevalni sistem – predvsem glede na potreben prostor za hrambo energenta in vloženi čas potreben za delovanje in vzdrževanje sistema.

Priporočila za zmanjšanje onesnaževanja zraka z delci pri rabi lesa za ogrevanje

17. 10. 2019
TrendiOkoljeTehnologijaEnergijaPametna hiša

Omejevanje rabe lesne biomase kot energenta v gospodinjstvih, predvsem na podeželju, kjer se raba lesa za ogrevanje v zadnjih letih še povečuje, je nemogoče. Lahko pa z nekaterimi ukrepi vplivamo na zmanjšanje škodljivih emisij.

Zakaj voziti na metan?

11. 09. 2018
OkoljeTrendi

Metan ali stisnjen zemeljski plin (CNG) je pogonsko gorivo, kot sta bencin ali dizelsko gorivo. Stisnjen zemeljski plin nastane, ko zemeljski plin tehnološko obdelajo, kar pomeni, da ga odvzamejo iz omrežja in stisnejo na 200 barov ali več, tako da zavzame malo prostora.

Zelena energija za zeleno okolje

10. 07. 2018
TrendiUdobjeOkoljeEnergija

V zadnjem času vse večkrat slišimo za besedno zvezo zelena energija, zato se pojavlja vprašanje, kaj to sploh je. Zelena energija je proizvedena na okolju prijazen način iz obnovljivih virov, kot so energija vode, sonca, vetra in biomasa.

Droni – vsestranske leteče naprave

26. 06. 2018
TehnologijaTrendi

V zadnjem času velikokrat slišimo za drone, ki jih lahko uporabljamo v različne namene, kot so fotografiranje ali raziskovanje terena, pomoč ...

Nov korak za čistejši zrak! Prva javna LNG polnilnica za tovorna vozila v Sloveniji

30. 11. 2017
TehnologijaTrendiOkolje

Od 30. novembra 2017 je Ljubljana bogatejša za javno polnilnico za tovorna vozila na utekočinjen zemeljski plin (LNG), ki je prva v Sloveniji.

Daljinsko ogrevanje – najudobnejši sistem ogrevanja, ki se prilagaja uporabniku

13. 11. 2017
OkoljeUdobjePrihrankiTrendiPametna hiša

Daljinski sistemi spadajo med najzanesljivejše, okoljsko in stroškovno sprejemljive sisteme oskrbe s toploto.

Za delovanje današnje družbe potrebujemo tako neobnovljive kot tudi obnovljive vire!

06. 11. 2017
OkoljeTrendi

V vsakdanjem življenju uporabljamo različne energetske vire ali energente.

Zakaj je pomembno varčevati z energijo?

23. 10. 2017
TrendiPrihrankiPametna hišaOkoljeUdobje

Za proizvajanje energije uporabljamo dragocene naravne vire. Varčevanje z energijo prinaša številne prednosti – predvsem prihranek in čistejše okolje. Zmanjšanje porabe energije tako pomaga ohraniti vire in omogočiti, da bodo trajali dlje.

Z izbiro ogrevalnega sistema vplivamo na okolje

20. 07. 2017
OkoljePametna hišaTehnologijaTrendi

V skrbi za zdravo in čisto okolje je eden od ključnih kriterijev za izbiro najprimernejšega ogrevalnega sistema tudi okoljska sprejemljivost ogrevalnega sistema. Skrb za okolje je večplastna in nastopa na vseh področjih življenja.

Na izbiro ogrevalnega sistema vpliva tudi objekt sam

15. 05. 2017
TrendiPametna hišaTehnologija

Na izbiro ogrevalnega sistema poleg lokacije in nanjo vezanih lokalnih energetskih predpisov vpliva tudi to, kakšen objekt želimo ogrevati. Je to večstanovanjski objekt, enodružinska hiša, novogradnja, starejši objekt, nizkoenergijska ali celo pasivna hiša? Je to star objekt s slabo izolacijo? Želimo objekt poleti tudi hladiti?

Hvala, ker nas berete, všečkate in delite. Vaša mnenja, predloge ter vprašanja nam lahko posredujete na info@energetika.si, s pripisom: Za svetovalca